- Dyrekcja
- Statut
- Misja i Wizja Szkoły
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Nauczyciele
- Ocenianie procentowe
- Szkolny Program Wychowawczo - Profilaktyczny
- Nowa podstawa programowa
- Baza szkoły
- Procedury bezpieczeństwa
- Wycieczki, konkursy - regulamin, zgody.
- Regulamin e - dziennika
- Regulaminy szkolne
- Język regionalny - kaszubski
- Godziny dostępności
- Pedagog szkolny
- Biblioteka
- Logopedia
- Samorząd Uczniowski
- Sekretariat
- Pracownicy obsługi
- Absolwenci
- Wolontariat
- Nasz Sad - opis działalności
- Harmonogram czynności - rekrutacja do przedszkola i klasy I
- Wnioski o przyjęcie do szkoły i oddziału przedszkolnego
- Laboratoria Przyszłości
- Dokumenty - nauczyciel
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- Erasmus
Język regionalny - kaszubski
Nowe podstawy języka regionalnego – języka kaszubskiego – od 14 lutego 2017 r.
Prezentujemy nowe podstawy programowe języka regionalnego – języka kaszubskiego wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej:
- Podstawa programowa języka regionalnego – języka kaszubskiego dla I etapu edukacyjnego; Zał. nr 2: http://www.cen.gda.pl/edukacja-regionalna-i-jezykowa/uncategorized/nowe-podstawy-jezyka-regionalnego-jezyka-kaszubskiego-od-14-lutego-2017-r/attachment/pp_jez_kasz_i-etap_s_50-52/
- Podstawa programowa języka regionalnego – języka kaszubskiego dla II etapu edukacyjnego; Zał. nr 2: http://www.cen.gda.pl/edukacja-regionalna-i-jezykowa/uncategorized/nowe-podstawy-jezyka-regionalnego-jezyka-kaszubskiego-od-14-lutego-2017-r/attachment/pp_jez_kasz_ii-etap_s_215-221/
W naszej szkole istnieje możliwość uczęszczania na lekcje języka regionalnego - kaszubskiego. Podczas zajęć, które odbywają się 3 razy w tygodniu, uczniowie mogą nie tylko poznawać język, ale mają też okazję odkrywać najbliższą okolicę, historię, geografię i kulturę naszego regionu. Zajęcia prowadzone są w sposób motywujący uczniów do twórczej pracy, z wykorzystaniem różnorodnych metod aktywizujących typu: prace plastyczne, projekty grupowe, zajęcia ruchowe, drama, odgrywanie scenek, zabawy językowe.
Zajęcia finansowane są z dodatkowej subwencji oświatowej, dlatego w ramach godzin lekcyjnych istnieje możliwość organizacji wycieczek, warsztatów i spotkań z regionalistami. Wszystkie formy uatrakcyjnienia zajęć oraz podręczniki, z których korzystają uczniowie podczas lekcji są bezpłatne dla rodziców.
Godziny zajęć dopasowywane są do planu lekcji poszczególnych klas.
Zajęcia prowadzi mgr Elżbieta Pryczkowska i mgr Celina Arendt, posiadające uprawnienia do nauczania języka kaszubskiego.
Naukę języka kaszubskiego może rozpocząć każdy uczeń, którego rodzic złoży odpowiedni wniosek w sekretariacie szkoły. Wniosek złożony raz obowiązuje na cały okres nauki dziecka w szkole. Składa się go na zasadzie dobrowolności do 20 września nowego roku szkolnego. Rodzice mogą dziecko wypisać z zajęć drogą pisemnej rezygnacji do dnia 29 września. Dla uczniów, którzy zostali zapisani na zajęcia, nauka języka kaszubskiego zaliczana jest do obowiązkowych zajęć edukacyjnych (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów obowiązkowych, liczenie do średniej ocen, wpływ na klasyfikację i promowanie). W klasie V i VI w ramach języka regionalnego realizowanych jest dodatkowo 50 godzin (łącznie) własnej historii i kultury. Nauczanie własnej historii i kultury jest równoznaczne z zaliczeniem tych zajęć do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów dodatkowych, liczenie do średniej ocen, bez wpływu na klasyfikację i promowanie).
- Na I etapie nauki (klasy I – III) oceniana jest aktywność i zaangażowanie ucznia w pracę zarówno podczas zajęć lekcyjnych, oraz w zadaniach i projektach proponowanych przez nauczyciela na terenie szkoły. Oceniana jest również chęć udziału w konkursach regionalnych.
- Na II etapie nauki (klasy IV – VI) oprócz aktywności i zaangażowania ucznia, oceniana jest również wiedza – zaleca się przeprowadzenie 1 sprawdzianu w semestrze.
Życzymy naszym uczniom miłej nauki i twórczego odkrywania Kaszub!