- Dyrekcja
- Statut
- Misja i Wizja Szkoły
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Nauczyciele
- Ocenianie procentowe
- Szkolny Program Wychowawczo - Profilaktyczny
- Nowa podstawa programowa
- Baza szkoły
- Procedury bezpieczeństwa
- Wycieczki, konkursy - regulamin, zgody.
- Regulamin e - dziennika
- Regulaminy szkolne
- Język regionalny - kaszubski
- Godziny dostępności
- Pedagog szkolny
- Biblioteka
- Logopedia
- Samorząd Uczniowski
- Sekretariat
- Pracownicy obsługi
- Absolwenci
- Wolontariat
- Nasz Sad - opis działalności
- Harmonogram czynności - rekrutacja do przedszkola i klasy I
- Wnioski o przyjęcie do szkoły i oddziału przedszkolnego
- Laboratoria Przyszłości
- Dokumenty - nauczyciel
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- Erasmus
Nasz Sad - opis działalności
Zespół Kożyczkowscy – etap pierwszy
Raport: ROZMAWIAMY O SADZIE
etapu: ROZMAWIAMY O SADZIE
kategorii: do VI klasy
BUDOWANIE ZESPOŁUOpis składu zespołu:
Opiekunem grupy jest p. Joanna Jereczek, która jest także naszą wychowawczynią. Ulubioną czynnością pani Joanny jest gotowanie, majsterkowanie, malowanie obrazów oraz prace w ogrodzie. Oto my:
- Naszym informatykiem jest Kacper Koszałka, interesuje się łowieniem ryb, jazdą na rowerze i hulajnodze oraz czytaniem książek. Świetnie radzi sobie z nowymi technologiami.
- Naszym drugim informatykiem jest Bogumił Elas, interesuje się grą w piłkę, jazdą na rowerze i grami komputerowymi.
- Naszą pisarką jest Maja Piask, lubi zwierzęta oraz prace ,,hand made”, uwielbia też jeździć na rowerze i rolkach. Jest bardzo dobra z j. polskiego.
- Naszą drugą pisarką jest Wanesa Renachowska, interesuje się zwierzętami, bieganiem, spacerowaniem, modą, jazdą na rowerze, czytaniem książek, i oglądaniem filmów. Lubi j. polski.
- Kornelia Piask należy do grupy pisarzy, ale pomaga też w rysunkach. Interesuje się zwierzętami, graniem na instrumentach i ogrodnictwem. Lubi spacerować.
- Amelia Zaborowska należy do grupy plastycznej, lubi grać na gitarze, interesuje się jazdą na rolkach i rowerze. Świetnie rysuje.
- Maja Dawidowska należy do grupy plastycznej. Interesuje się śpiewem, jazdą na rowerze. Lubi rysować.
- Marcelina Szyca jest fotografem. Interesuje się filmem i sportem. Lubi robić zdjęcia sobie i przyjaciołom.
Razem super zgrana paczka!
Okoliczności tworzenia zespołu:
Zespół powstał 16 lutego kiedy nasza wychowawczyni p. Joanna Jereczek znalazła na stronie internetowej projekt „Tradycyjny Sad”, organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.
Pomyślała, że może nam się spodoba. Na lekcji godziny wychowawczej pani Joanna opowiedziała nam o konkursie, a z racji tego, że lubimy wyzwania i szanujemy przyrodę bardzo zainteresowaliśmy tą propozycją.
Jesteśmy zgraną klasą, bardzo się lubimy i szanujemy. Nasza pani często powtarza: Pamiętajcie, że jesteście szkolną rodzinką. Z tego względu postanowiliśmy przyjąć nazwę w formie wspólnego (jak w rodzinie) nazwiska. I tak zostaliśmy „Kożyczkowskimi”. Tą nazwę wybraliśmy wspólnie i jesteśmy z niej zadowoleni. „Kożyczkowscy” to symboliczne nazwisko wszystkich mieszkańców Kożyczkowa.
Planujemy założyć sad rodziny. Będzie on miał bardzo dobrą lokalizację. Do sadu będą mieć dostęp wszyscy mieszkańcy Kożyczkowa. Nasz sad będzie wspaniałym miejscem na np. pikniki. Będzie też promował tradycyjne odmiany drzew owocowych, bez stosowania oprysków i tym samym zdrowe odżywianie.
Opisanie podziału ról w Zespole:
Chcąc usprawnić naszą pracę, podzieliliśmy się na grupy wg. naszych talentów, zainteresowań: pisarze (Maja Piask, Wanesa Renachowska, Kornelia Piask), informatycy ( Bogumił Elas, Kacper Koszałka), malarze (Amelia Zaborowska, Maja Dawidowska) i fotograf (Marcelina Szyca). Pisarze zajmują się pisaniem raportów,układaniem tekstów na plakaty promujace, malarze wykonaniem logo oraz plastyczną oprawą plakatów, informatycy zapisem w Wordzie tekstów wykonaniem prezentacji, fotograf wykonuje zdjęcia i wraz z piekunem organizuje spotkania z ekspertami w dziedzinie sadownictwa, , organizuje apele i prezentacje uczniowskie w innych klasach. Opiekun nadzoruje całosć i przeprowadza lekcje dostarczające wiedzy na temat sadownictwa. Wspólnie pracujemy nad promocją projektu prezentując naszą wiedzę kolegom i koleżankom z innych klas, rodzicom, nauczycielom oraz lokalnej społeczności podczas apeli, spotkań online.
ZDOBYWANIE WIEDZYOpis przeprowadzonych zajęć i przedstawienie głównych tez wykładu w punktach:
2 marca p. Joanna Jereczek przeprowadziła z nami zajęcia dotyczące sadownictwa. Rozmawialiśmy na temat:
- drzewek owocowych
- wyboru terenu pod sad, jak go przygotować
- Czytaliśmy informacje na temat sposobu sadzenia i przycinania drzewek
- oglądaliśmy film na temat szkodników w sadzie i owadów pożytecznych
- rozwiązaliśmy w grupach rebusy sadownicze, krzyżówki, zagadki
- pani pokazała nam jabłka z tradycyjnego sadu i takie ze sklepu, po rozkrojeniu, te ze sklepu szybko zrobiły się brunatne
- rozmawialiśmy o pozytywach prowadzenia sadu metodami naturalnymi.
To co najbardziej zapamiętaliśmy z lekcji :
- Ważne jest naturalne prowadzenie sadu bez środków chemicznych
- Promujemy powrót do sadzenia starych odmian drzew owocowych
- Chcemy Dobrać odporne odmiany czereśni dostosowane do polskich warunków
- Przedsięwzięcia wychodzące poza ramy nauczania programowego
- Sad jest potrzebny społeczności „Kożyczkowskiej”
- Ważne jest zachowanie różnorodności biologicznej Polski
- Promujemy wśród bliskich zdrowy styl odżywiania
Opis spotkania z ekspertem wspierającą zespół doświadczeniem:
11 marca spotkaliśmy się online z Panią Gabrysią Czaja w Centrum Ogrodniczym PHU HOSSA, Kartuzy ul Gdańska 28. Pani ekspert była bardzo miła, dowiedzieliśmy się podstawowych zasad sadzenia drzewek, np. że drzewka czereśniowe najlepiej sadzi się jesienią lub wczesną wiosną. Dziura do posadzenia drzewek musi mieć od 30 cm do 40 cm długości i szerokości (zależy od korzenia), muszą mieć odstęp od siebie od 8 m do 9 m. po posadzeniu należy je podlać. Dowiedzieliśmy się, że można założyć specjalną siatkę na drzewka, żeby je chronić, np. przed gryzoniami, korzenie też możemy ochronić przed szkodnikami używając siatki. Najlepiej sadzić różne odmiany czereśni obok siebie, żeby lepiej się zapylały. Dookoła można posadzić miododajne mieszanki kwiatowe. Pani pokazała nam również obornik w granulacie wapno, które w następnym roku będzie potrzebne do malowania pni drzewek. Opowiadała też jak w naturalny sposób pozbyć się szkodników. Teraz już wiemy, że ochrona przed szkodnikami w sadach ekologicznych jest bardzo trudnym zadaniem, ale możliwym do wykonania. Można np. rozmieścić w sadzie pułapki feromonowe lub pułapki lepowe,np.:EKOLEP. Dowiedzieliśmy się też o organizmach pożytecznych wspomagających zwalczanie szkodników w sadach ekologicznych. Nasza wiedza bardzo się poszerzyła, a pani Gabrysia obiecała, że jeszcze się spotkamy.
Przedstawienie innych źródeł wiedzy z których korzystaliśmy do tej pory:
Jak założyć sad ekologiczny https://www.sadnowoczesny.pl/artykuly/porady-dla-sadownikow/jak-zalozyc-sad-ekologiczny/
zakładanie sadu ekologicznego krok po kroku https://zielonyogrodek.pl/ogrod/warzywnik-i-sad/912-zakladanie-sadu-krok-po-kroku
stare odmiany drzewek owocowych http://www.stareodmiany.pl/czerenie
Przeglądaliśmy też strony sklepów internetowych w poszukiwaniu cen interesujących nas odmian drzewek, szczególnie te polecane na stronie tradycyjny sad.pl
ZAPLANOWANIE SADU3.1. ZNALEZIENIE ODPOWIEDNIEGO TERENU DO ZAŁOŻENIA MINI SADU
Sołectwo Kożyczkowo zajmuje powierzchnię 612 ha w tym użytki rolne stanowią 454 ha, jeziora 29 ha: część jeziora Sianowskiego i Osuszyno, a lasy 38 ha. Zamieszkuje tam 493 mieszkańców. Z uwagi na swoje malownicze położenie u zbiegu jezior jak również charakter turystyczny nie posiada zakładów przemysłowych o zwiększonej uciążliwości. Głównym dochodem ludności oprócz rolnictwa są rozwijające się usługi turystyczne oraz praca w pobliskich zakładach. Podstawowym kierunkiem rozwoju tej miejscowości jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej i rekreacji, ochrona środowiska, działania proekologiczne oraz działania na rzecz polepszenia warunków życia mieszkańców z uwzględnieniem eliminowania barier dostępu do infrastruktury kulturalnej i wypoczynkowej. Ośrodkiem kulturalnym wsi jest szkoła podstawowa, której nauczyciele i uczniowie aktywnie propagują swój dorobek w środowisku lokalnym i poza nim, organizując liczne uroczystości i konkursy oraz reprezentują szkołę w konkursach i imprezach kulturalnych w gminie, powiecie, województwie. Właśnie w tym miejscu planujemy założyć sad.
Po rozmowach z p. Joanną, konsultacjach z p. dyrektor oraz z woźną p. Jolantą, zrozumieliśmy jak wielkie znaczenie ma wybór miejsca pod sad. Długo zastanawialiśmy się, które będzie najodpowiedniejsze. W końcu dokonaliśmy wyboru. Znaleźliśmy słoneczne miejsce o kierunku północno –południowym. Oddzielony jest od parkingu szkolnego żywopłotem, co zapewni ochronę przed wiatrem. Planujemy wykorzystać teren 552m2 ( 13m/ 42,46m). Rosną tam już dwie śliwy węgierki. Planujemy też zasiać kwiaty miododajne. W przyszłości, w pewnej odległości, za sadem, planowana jest budowa boiska szkolnego, także sad będzie terenem zieleni w którym milo będzie każdemu odpocząć. Jest to teren łatwo dostępny dla mieszkańców. Nasza szkoła jest bardzo przyjazna, jej bramy otwarte są dla wszystkich. Można np. bez ograniczeń korzystać ze szkolnego placu zabaw. Zwróciliśmy się o pomoc w ocenie przydatności wybranego terenu naszego eksperta p. Gabrysi Czaja. Stwierdziła ona, ze jeśli nie sadzimy sadu na miejscu jakichś upraw, to nie występuje tam zjawisko zmęczenia ziemi. Nasz teren trzeba na pewno oczyścić z kamieni i grud ziemi, nieco wyrównać.
Wybrany przez Nas teren przynależy do szkoły , a nasza pani dyrektor Hanna Dawidowska wyraziła zgodę na udział Zespołu w projekcie "Tradycyjny Sad”.
3.2. STWORZENIE PLANU MINI SADU I WSTĘPNEGO KOSZTORYSU
a. Dobranie odmian drzew sadowniczych - uzasadnienie doboru oraz sposobu ich rozplanowania
Dobraliśmy do sadu 3 rodzaje drzewek czereśni, tak aby się wzajemnie zapylały, oraz biorac pod uwagę warunki pogodowe panujące na naszym terenie. Wybraliśmy 2 drzewka odmiany Czereśnia Donissena Żółta. Jest niewybredna, odporna na mróz i choroby. Ma jasne, słodkie owoce. Szybko zaczyna plonować. Przy dobrej, słonecznej pogodzie i ciepłej wiośnie czereśnia Donissena Żółta zaczyna dojrzewać już w końcu czerwca.
Owoce: średniej wielkości (około 2 cm); żółte, czasem z rudawym rumieńcem; skórka cienka, gładka, delikatna (odgniata się w transporcie), błyszcząca; miąższ żółty, zwarty, soczysty; smaczne, słodkie, mało kwaskowe; sok bezbarwny. Czereśnia Donissena Żółta toleruje też słabszą ziemię, ale owoce są drobne.
Stanowisko: słoneczne
Czereśnia Donissena Żółta szybko rośnie i zaczyna owocować. Plonuje obficie. Dojrzałe owoce może strącać wiatr. Dlatego dobrze ją sadzić w miejscach zacisznych.
Odporność: dobra
Czereśnia Donissena Żółta jest odporna na mróz i choroby. Za jej żółtymi owocami nie przepadają ptaki. Owoce mogą pękać podczas deszczowej pogody.
Zapylacze: m in. Hedelfińska (czereśnia)
Dwa drzewka HEDELFIŃSKA
Opis: bardzo stara, późna odmiana prawdopodobnie pochodząca z Niemiec, gdyż pierwsza o niej wzmianka pochodzi z miejscowości Hedelfingen koło Stuttgartu, stąd też jej nazwa. Drzewo rośnie bardzo silnie tworząc rozłożystą koronę. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie i plonuje corocznie i obficie, jest niezmiernie niezawodna. Jest bardzo cenną odmianą, gdyż stanowi znakomity zapylacz dla innych czereśni.
Owoc: duży lub bardzo dużyo wadze 7 – 8,5 g, lekko wydłużony, nawet jajowaty. Skórka ciemnoczerwona, lśniąca. Miąższ ciemnoczerwony, chrząstkowaty, winno-słodki, soczysty, bardzo smaczny.
Zapylacze:Butneraczerwona
Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca (przełom szóstego i siódmego tygodnia dojrzewania czereśni)Jedno drzewko Buttnera czerwona
Opis:
Odmiana dość silnie rosnąca. Jednak drzewo można przycinać. Owocuje dość wcześnie i wydaje obfite plony. Odporna na choroby. Owoce dojrzewają sześć tygodni i w drugiej dekadzie lipca są gotowe do zbioru. Owoce nie pękają.
BUTTNERA CZERWONA należy do odmian mało wrażliwych na mróz i mało wrażliwych na choroby.
OWOCE:
Dość duże do 8 g, jasnożółte z rumieńcem czerwonym, o miąższu żółtym, soczystym, słodkim. Bardzo smaczne i nadające się jako owoce deserowe.
Zapylacze: m.in Hedelfińska. Stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe ale nieosłonięte (ruch powietrza zapobiega występowaniu wielu chorób grzybowych oraz pękaniu owoców). Gleba średnio zwięzła, głęboka, przepuszczalna i niepodmokła.
FORMULARZ KOSZTORYSU
L.p.
nazwa pozycji
ilość [szt/kg]
cena jedn. brutto [zł]
kwota brutto [zł]
1
Czereśnia Donissena Żółta
2,00
22,30
44,60
2
czeresnia HEDELFIŃSKA
2,00
26,99
53,98
3
Czereśnia Buttnera czerwona
1,00
27,36
27,36
4
Mieszanka roślin miododajnych
1,00
29,90
29,90
5
koszt przesyłki drzewek
1,00
24,00
24,00
6
osłonka siatka do drzewek szt 5
1,00
20,16
20,16
razem
200,00
PROMOCJA PROJEKTUZorganizowanie wspólnego apelu było niestety niemożliwe ze względu na trwająca epidemię covid 19. Postanowiliśmy więc zadziałać na godzinach wychowawczych. Łącznie odbyło się 5 wideokonferencji w klasach 4-5. Kacper i Maja przedstawili kolegom naszą grupę, opowiedzieli czym dokładnie będziemy się zajmować. Zaprezentowali w prezentacji zdjęcia naszej grupy, pokazali gdzie będziemy sadzić sad. Wytłumaczyli dlaczego tak ważny jest powrót do sadzenia starych odmian drzew. Omówili jak posadzić sad aby na długie lata cieszył mieszkańców. Opowiedzieli jak w dalszym etapie będziemy o sad dbać. Na zakończenie zaprosili wszystkich do współpracy.
Załączenie linków do strony szkoły i mediów społecznościowych z informacją o projekcie "Tradycyjny Sad”:
https://www.facebook.com/100435038032306/posts/493956005346872/
https://spkozyczkowo.edupage.org/text8/
https://spkozyczkowo.edupage.org/news/#419
https://spkozyczkowo.edupage.org/album/#gallery/1149
Zespół Kożyczkowscy – etap II
Raport: ZAKŁADAMY SAD
etapu: ZAKŁADAMY SAD
kategorii: do VI klasy
Sad powstał 17 maja 2021r. Kiedy otrzymaliśmy grant na zakupy w wysokości 200 zł., natychmiast przystąpiliśmy do działania. Zamówiliśmy drzewka, siatkę do ich zabezpieczenia, paliki, oraz kwiaty miododajne. Podzieliliśmy się na grupy, każdy był odpowiedzialny za inną pracę. Najpierw przygotowaliśmy teren odchwaszczając go i zbierając kamienie. Pan Adam, nasz woźny skosił trawę w wyznaczonym miejscu. Wykopaliśmy dołki, na dno każdego włożyliśmy nieco obornika. Lekko przysypaliśmy go ziemią, aby nie spalił korzeni drzew. Drzewka zostały zasadzone, zabezpieczone siatką, podlane. Dziewczyny zasadziły kwiaty miododajne. Tabliczkę z informacją, iż drzewka zostały zakupione z grantu BOŚ pan woźny zamocował w widocznym miejscu, na ścianie szkoły, tuż przy wejściu do sadu.
PROMOCJA PROJEKTU (max. 200 p.)
W drugim etapie konkursu zajęliśmy się tworzeniem plakatów i ulotek reklamujących, wprowadzających "Modę na Tradycyjny Sad", czyli powrót do starych odmian drzewek owocowych oraz ekologiczne prowadzenie sadu.
Staraliśmy się tym samym pokazać korzyści płynące z Tradycyjnego Sadu ➢ źródło świeżych i zdrowych owoców➢drzewa z rozłożystymi koronami hamują siłę wiatru➢chronią gleby przed erozją wietrzną i wodną➢są siedliskiem różnych gatunków ptaków i owadów➢są schronieniem dla drobnej zwierzyny polnej ➢drzewa odporne na rodzime choroby ➢szkodniki zwalczane przez ptaki➢ochrona metodami biologicznymi (odpowiednie cięcie i usuwanie chorych konarów, usuwanie odrostów i samosiewów, pielęgnacja przestrzeni pod drzewami)
- Plakaty rozwieszaliśmy w Chmielnie, Garczu i Kożyczkowie. Ulotki zostawiliśmy w sklepach spożywczych, Centrum Kultury oraz rozdawaliśmy uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom.
- Prowadziliśmy Księgę Sadu
- Odbyła się wideokonferencja dla rodziców naszej klasy, obecnych było 8 rodziców.
Prezentacja:
- Akcja "Łap owoca!" - czereśnie rozdawane w kubeczkach na terenie szkoły wraz z zachętą do zapoznania się, z ekologicznym, tradycyjnym prowadzeniem sadów.
- wszystkie akcje były opisywane na facebooku, stronie szkoły, lokalnych mediach
Prace agrotechniczne oraz ochronę biologiczną zaplanowaliśmy, aż do następnej wiosny:
- Prace agrotechniczne
Miesiąc
Prace agrotechniczne
V
- Zbieranie kamieni
- Eliminacja chwastów
- Sadzenie drzew owocowych
- Można wyściółkować glebę pod drzewkami skoszona trawą
- Podlewanie drzewek
- Nie podlewać liści
(Podczas wzrostu owoców zaopatrzenie w wodę i składniki odżywcze jest warunkiem urodzaju. Trzeba też zwracać uwagę, aby młode drzewa nie miały zbyt wiele owoców. W pierwszym roku po posadzeniu należy usunąć wszystkie owoce, aby młode drzewo zużyło swoją energię na wykształcenie systemu korzeniowego.)
VI
- Na glebę pod drzewami kładziemy ściętą trawę
- Jeśli jest sucho podlewamy rośliny w sadzie
- nie moczyć liści
- Eliminacja chwastów
- Obserwacja pod kątem chorób grzybowych i szkodników
VII
- W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie – uważając, aby nie moczyć liści
- Eliminacja chwastów
- Obserwacja pod kątem chorób grzybowych i szkodników,
(W następnych latach wzrostu drzew podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Jeśli na drzewach jest za dużo zawiązków owoców, należy je przerzedzić)
VIII
- W czasie suszy podlewamy rośliny w sadzie
- Eliminacja chwastów
- Wykonujemy podlewanie i nawożenie nawozem jesiennym
- Obserwacja pod kątem chorób grzybowych i szkodników
(W następnych latach podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami. Przycinamy gałęzie zacieniające owoce)
IX
- Eliminacja chwastów
- Obserwacja pod kątem chorób grzybowych i szkodników
podpieramy gałęzie drzew bardzo obciążonych owocami
- Wiele drzew owocowych wymaga po zbiorach obszernego cięcia, dla prześwietlenia korony i skierowania jej na boki, a nie w górę
- Przygotowanie gleby pod drzewka
X
- Sadzenie nowych drzewek
- Od połowy miesiąca możemy sadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Zanim będą mogły być posadzone pierwsze drzewka, musi być odpowiednio przygotowana gleba
W następnych latach w październiku, podpieramy gałęzie drzew owocowych zbytnio obciążonych owocami
XI
- Zabezpieczenie drzew owocowych siatką przeciw gryzoniom
- Wykonanie okryć
- Zbieramy ściółkę leżącą pod drzewami i wyrzucamy ją na kompost.
- Grabienie opadłych liści, zbieranie gałęzi
- Palimy lub zakopujemy porażone przed szkodniki lub choroby
XII
- Przegląd pni drzew – upewniamy się, czy nie zostały one uszkodzone, np. przez zające
- Zabezpieczamy młode drzewa, bo są wrażliwe na mróz
I
- Sprawdzamy zimowe okrycia, w razie potrzeby poprawiamy zabezpieczenia lub zakładamy nowe
- Bielenie drzew wapnem- chronimy je prze pękaniemAby uchronić pnie drzew przed pękaniem
II
- Wykonujemy cięcie prześwietlające
- Wycinamy pędy, które nachodzą na siebie
- Wycinamy wszystkie gałęzie z objawami chorób. Temperatura musi być wyższa niż -5, rany rozległe, należy opatrzyć maścią ogrodniczą
- Przegląd okryć zimowych, naprawiamy, zakładamy nowe
III
- Można dokończyć cięcie drzew
- Zastosowanie nawozu, przy rozmarzniętej glebie
- Zadbanie o korę drzewek
- Przygotowanie gleby pod sadzenie młodych drzewek
IV
- Pielenie pod drzewkami
- Nawożenie nawozem naturalnym
- W kwietniu trzeba wypielić grunt pod drzewami, wyrównać i nie podlewać. Jeżeli nie nawoziliśmy nawozem naturalnym wcześniej, możemy to zrobić w kwietniu
- Sadzenie nowych drzew
- Ochrona biologiczna - czyli metody zmniejszające liczbę szkodnika lub zapobieganie chorobie, zminimalizowanie jej wpływu.
Miesiąc
Ochrona biologiczna
V
- Oprysk przeciwko grzybom - Wyciąg z pokrzywy
- W czasie kwitnienia czereśnie i wiśnie warto opryskać wyciągiem z krwawnika lub odwarem ze skrzypu polnego. Oprysk ten zapobiega rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych. Należy go powtórzyć w okresie kwitnienia.
VI
- Na mszyce i niektóre choroby bakteryjne i grzybowe - wyciąg z czosnku (100 % naturalny)- rozetrzeć 200g, zalać 10l wody odstawić na 24 godziny. Opryskać jednorazowo. Ewentualnie po tygodniu powtórzyć oprysk.
- Zastosowanie pułapka Delta na Nasionnicę Trześniówkę z Wabikiem (ochrona ekologiczna)
VII
- Powtórzyć oprysk – wyciąg z pokrzywy
- Sprawdzenie zastosowania pułapki Delta na Nasionnicę Trześniówkę z Wabikiem (ochrona ekologiczna)
VIII
- Zastosowanie nawozów jesiennych Florowit lub Fruktus zawierających potas chroniących przed przemarzaniem drzew.
IX
- Wygrabienie chorych, suchych liści spod drzewek. Spalenie bądź zakopanie z dala od sadu.
X
- Zabezpieczenie na zimę - oprysk mocznikiem zarówno liści pozostałych na drzewie jak i tych leżących
XI
- Założenie siatki ochronnej na pnie drzewek
- Ewentualne posmarowanie pni drzewek preparatem Pellacol
XII
--------------------------------------------------------------------
I
--------------------------------------------------------------------
II (od połowy)
- Oprysk olejem rydzowym Emuplar 940C jest to oprysk na bazie oleju rydzowego - owadobójczy
III
- Obserwacja drzewek pod kątem owadów szkodników
- Ewentualny oprysk ekologiczny
IV
- Zawieszenie pułapek lepowych ze względu na zagrożenie owocówką jabłkóweczką
- Zastosowanie wieloskładnikowego ekologicznego nawozu pod drzewka owocowe np. Target
Wyciąg z pokrzywy - 1kg pociętych roślin zalać 10l wody, odczekać 24 godziny. Po tym czasie można opryskać drzewka. Pryskać nie za mocnym roztworem, lepiej rozcieńczyć
Wywar z krwawnika - Włożyć krwawnik pospolity do wiaderka. Można go pociąć. Preparat będzie wtedy trochę bardziej skuteczny. Zalać wodą. Ustawić wiaderko w półcieniu lub cieniu. Po 24 godzinach przecedzić. Przelać do rozpryskiwacza albo konewki z sitkiem. Gotowy preparat jest nietrwały. Dlatego trzeba go szybko zużyć.
*informacje uzyskaliśmy od naszego eksperta oraz z poradników sadowniczych.
Kożyczkowscy zapraszają do sadu! Można odpocząć, czegoś się dowiedzieć,
a za rok….skosztować owocówJ