- Dyrekcja
- Statut
- Misja i Wizja Szkoły
- Standardy Ochrony Małoletnich
- Nauczyciele
- Ocenianie procentowe
- Szkolny Program Wychowawczo - Profilaktyczny
- Nowa podstawa programowa
- Baza szkoły
- Procedury bezpieczeństwa
- Wycieczki, konkursy - regulamin, zgody.
- Regulamin e - dziennika
- Regulaminy szkolne
- Język regionalny - kaszubski
- Godziny dostępności
- Pedagog szkolny
- Biblioteka
- Logopedia
- Samorząd Uczniowski
- Sekretariat
- Pracownicy obsługi
- Absolwenci
- Wolontariat
- Nasz Sad - opis działalności
- Harmonogram czynności - rekrutacja do przedszkola i klasy I
- Wnioski o przyjęcie do szkoły i oddziału przedszkolnego
- Laboratoria Przyszłości
- Dokumenty - nauczyciel
- Pomoc psychologiczno - pedagogiczna
- Erasmus
Procedury bezpieczeństwa
Procedura bezpieczeństwa obowiązująca od 1 września 2021 r.
§ 1
Przybycie do szkoły
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych, lub w izolacji.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Każda osoba wchodząca do budynku szkoły ma obowiązek dezynfekowania rąk przy użyciu udostępnionego dla wchodzących dozownika.
- Opiekunowie odprowadzający uczniów mogą wchodzić tylko do wydzielonej przestrzeni wspólnej, przy zachowaniu następujących zasad:
- jeden opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- zachowanie dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- zachowanie dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub używać rękawiczek jednorazowych.
§ 2
Dezynfekcja
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Dyrektor wykonuje monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
§ 3
Wystąpienie u ucznia lub pracownika szkoły objawów choroby COVID-19
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- W przypadku wystąpienia u ucznia lub pracownika szkoły objawów choroby COVID-19, personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) i zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
- Pracownicy szkoły zostają poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
§ 4
Stołówka
- Odległość pomiędzy stanowiskami pracy na stołówce szkolnej powinna wynosić co najmniej 1,5 m, a jeżeli jej zachowanie jest niemożliwe, wówczas pracownicy stołówki korzystają ze środków ochrony osobistej w postaci masek, przyłbic, rękawic ochronnych, fartuchów.
- Posiłki są spożywane z rówieśnikami z danej klasy. Jeżeli zachowanie tego warunku jest niemożliwe, dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Zainstalowana w szkole fontanna wody pitnej zostaje wyłączona do odwołania.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C, lub je wyparzać.
- W przypadku korzystania z cateringu od dostawców wymaga się pojemników i sztućców jednorazowych.
§ 5
Świetlica
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki.
- Świetlicę należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania uczniów w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
§ 6
Organizacja zajęć
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, stosuje się następujące zasady:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
- Plan lekcji zostaje ustalony w taki sposób, aby unikać częstej zmiany przez daną klasę pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- W klasach I–III uczniowie przez cały czas zajęć przebywają w jednej sali.
- Do jednej grupy uczniów przyporządkowani są ci sami nauczyciele, o ile pozwalają na to warunki kadrowe.
- W klasach IV–VIII uczniowie przemieszczający się pomiędzy salami lekcyjnymi są obowiązani nosić osłony ust i nosa.
- Uczniowie zmieniający salę lekcyjną powinni udać się w czasie przerwy bezpośrednio do sali, w której odbędą się zajęcia z kolejnego przedmiotu.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.