Kompetencje i zadania rady rodziców
-
Czym jest rada rodziców?
Rada rodziców jest to demokratycznie wybrana grupa przedstawicieli rodziców wszystkich uczniów danej szkoły.
Rada rodziców reprezentuje ogół rodziców w kontaktach:
- z innymi organami szkoły (radą pedagogiczną, dyrektorem, samorządem uczniowskim),
- z samorządem lokalnym, czyli organem prowadzącym szkołę, we wszelkich sprawach związanych ze szkołą, w szczególności jej finansowaniem,
- kuratorium oświaty, czyli organem nadzoru pedagogicznego, we wszelkich sprawach związanych z działalnością edukacyjną i wychowawczą szkoły,
Aby rada rodziców działała właściwie jako organ szkoły:
- musi być autonomiczna, całkowicie niezależna od dyrektora szkoły oraz rady pedagogicznej, co powinno przejawiać się w szczególności w sposobie wybierania jej członków, samodzielnym określaniu struktury i zasad pracy oraz samodzielnym gromadzeniu i wydatkowaniu środków,
- musi mieć odpowiednią, efektywną strukturę organizacyjną oraz określony precyzyjnie sposób pracy i tryb podejmowania decyzji,
- musi utrzymywać bieżący kontakt z rodzicami, w szczególności w celu informowania ich o działaniach rady oraz wydatkowaniu pieniędzy,
- musi posiadać własny budżet i samodzielnie, efektywnie nim zarządzać.
Kompetencje rady rodziców określa przede wszystkim art. 54 ustawy o systemie oświaty:
- Występowanie do dyrektora i innych organów szkoły (rady pedagogicznej, samorządu uczniowskiego), organu prowadzącego szkołę (czyli gminy) oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny (czyli kuratorium oświaty) z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
- Uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli.
- Uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu profilaktyki dostosowanego do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
- Opiniowanie projektu planu finansowego szkoły składanego przez dyrektora szkoły.
- Gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
Inne kompetencje rady rodziców zawarte w ustawie o systemie oświaty:
· Udział przedstawicieli rodziców w komisji konkursowej powołanej w celu wyboru dyrektora (art. 36a ust. 5 pkt 2b oraz ust. 5b pkt 2)..
Kompetencje rady rodziców wynikające z Karty nauczyciela:
·Wnioskowanie o ocenę pracy nauczyciela (art 6a ust. 1 pkt 5).
·Przedstawianie opinii na temat oceny dorobku zawodowego nauczyciela stażysty, kontraktowego i mianowanego za okres stażu (art. 9c ust. 6 pkt 1 i 2).
- Obowiązki Rady Rodziców
Rada rodziców ma obowiązek:
·gospodarowania zgromadzonymi środkami finansowymi w sposób racjonalny i oszczędny, przy czym należy pamiętać, że finanse rady mogą być kontrolowane jedynie przez:
- wewnętrzny organ kontrolny rady rodziców (np. komisję rewizyjną),
- regionalną izbę obrachunkową,
- urząd skarbowy.
· stworzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej oraz sposobu pracy i trybu podejmowania decyzji, które zapewnią jej niezbędną sprawność i operatywność, dopasowane do realiów szkoły,
· działania w sposób przejrzysty - rodzice powinni być informowani o prowadzonych przez radę działaniach, w szczególności o wykorzystywaniu środków finansowych rady rodziców.
Uwaga: rada rodziców nie ma osobowości prawnej.
Jednak musi działać zgodnie z:
·ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych,
·ustawą o rachunkowości.
- Powołanie rady rodziców
W skład rad rodziców wchodzą:
· w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału,
Uwaga: w skład rady rodziców nie może wchodzić więcej niż po jednym przedstawicieli każdej klasy.
- Regulamin rady rodziców
Rada rodziców działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
Regulamin powinien być napisany w sposób przejrzysty, staranny, uwzględniający specyfikę danej szkoły, przy wzięciu pod uwagę dokumentów szkolnych a zwłaszcza statutu szkoły.
Regulamin musi zawierać:
· wewnętrzną strukturę rady (np. że jest prezydium, komisja rewizyjna)
·tryb pracy rady (np. jak często odbywają się spotkania prezydium i plenarne, jak są podejmowane decyzje, jaki jest sposób zwoływania posiedzeń rady),
·szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad klasowych oraz przedstawicieli rad oddziałowych do rady rodziców,
· zasady wydatkowania funduszy rady rodziców.
Właściwie skonstruowany regulamin powinien określać jeszcze inne zagadnienia, np.:
·cele i zadania rady rodziców,
·zasady dokonywania zmian w regulaminie rady rodziców.
INFORMACJE O RADZIE RODZICÓW W NASZEJ SZKOLE
Ø Głównym zadaniem Rady Rodziców jest harmonijne współdziałanie wszystkich Rodziców w sprawach jakości kształcenia i wychowania dzieci, wzbogacenia życia ogólnoszkolnego.
Ø Naszym priorytetem jest wspieranie Uczniów, Dyrekcji Szkoły i Grona Pedagogicznego we wszystkim, co służy wartościowemu rozwojowi osobowości dziecka, co pozwala mu w mądry, ale i ciekawy sposób rozwijać swoje zainteresowania, a także we wszystkim co dostarcza radości podczas zabawy i wypoczynku.
Ø Zebrane fundusze są pod pełną kontrolą Rady Rodziców i w znaczący sposób wspomagają potrzeby szkoły w zakresie m. in. zakupu pomocy dydaktycznych, wspomagania dzieci będących w potrzebie, nagród, wspieraniu szkolnych imprez.
My, rodzice
jesteśmy pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej
i na jej rzecz działamy.
Uczestniczymy w życiu szkoły na co dzień i od święta.
Współtworzymy wizerunek szkoły.Wspieramy uczniów potrzebujących, promujemy najzdolniejszych.
Działalność Rady Rodziców możliwa jest dzięki naszemu wsparciu finansowemu
Składka i sposoby jej opłacania:
- Jednym z ważnych zadań przypisanych Radzie Rodziców jest gromadzenie funduszy niezbędnych dla wspierania działalności szkoły. Dlatego apelujemy o dokonywanie wpłat składek ustalonych przez Radę Rodziców na rok szkolny 2015/2016 w wysokości rocznej od rodziny - 30 zł.
Pieniądze zostaną zagospodarowane na potrzeby naszych dzieci i będą wspierać ich funkcjonowanie w szkole na różnych płaszczyznach.
Składkę można wpłacić:
- Wychowawcy klas
Serdecznie zapraszamy do współpracy!!!
-